Ankara'da, madde kullanımı araştırmasında ilk sırada yer alan Keçiören ilçesi için Keçiören Belediyesi "Güçlü Birey Güçlü Toplum, Bağımlılıkla Mücadele Hep birlikte" paneli düzenledi. Panele Çalıkuşu Derneği Başkanı Av. Tülay Bekar, Başkent Üniversite'si öğretim görevlileri, TED Üniversitesi öğretim görevlileri katıldı.

Keçiören Belediyesi, Kalaba Aqua Park'ı Yenileyerek Hizmete Açtı Keçiören Belediyesi, Kalaba Aqua Park'ı Yenileyerek Hizmete Açtı

Bağımlılıkla mücadelede herkesin yardımının gerekli olduğuna işaret eden Keçiören Belediye Başkanı Mesut Özarslan, şunları söyledi:

"Gençlerimiz, mücadelesini verdiğimiz uyuşturucu illetinin içerisinde çırpınmaktadır. Hele hele bizim bu Keçiören'imiz maalesef bu noktada Ankara'mızın birinci sırasında yer almaktadır. Bu bizi derinden üzmektedir. Bağımlılıkla mücadelede güçlü birey güçlü toplum diyoruz. Tabii bunlar kitaplarda Dergi Makaleleri'nde kalmamalıdır. Veyahut da hastane günü gelip insanların müracaat ettiği değerler olmamalıdır diye düşünüyoruz. Bu noktada ne yapılması gerekiyor ise genç evlatlarımızın, aile feryatlarını gidermek adına bir Keçiören Belediyesi olarak her türlü Elinizi taşın altına koymaya hazırız. Ve bununla ilgili de gerçekten de hiçbir tehdit ve kötü söz bizi yıldıramaz. Bu noktada çok kararlıyız. Gerçekten de başlatılan bu programda Başkent Üniversitemiz adına başta rektörüm ve hocalarıma teşekkür ediyorum. Beraber çalışacağız." 

Çalıkuşu Derneği Başkanı Av. Tülay Bekar ise uyuşturucu madde kullanımının giderek kolaylaştığına dikkate çekerek, şuyle konuştu:

"Önce bir durum tespiti yapmak lazım kısaca. Ülke 85 milyonsa neredeyse genç nüfusumuzun yarısı eğer 36-40 milyon civarındaysa, kreş önlerine bile bu belanın indiyse 2 bin sonrası özellikle güvenlik mensubu varsa bir arkadaş görmüştüm. Türkiye'nin transit olmaktan çıkıp hedef ülke olduğu ve Türk gençliğinin biyolojik soykırıma maruz tutulduğunun ki bunun emperyalizmiyle dayanıştığına inanıyorum. Bonzai vesaire, çeşitli adlar altında gençliğimizi zehirlemek için piyasaya sürülen minik haplar var ve bu haplara ulaşmak çok kolay. 20 TL civarında. Bir kokain almak için bin liranın üzerinde parayı çıkarmak zorundasınız. Eroin almak için 500 TL civarında ama met almak için için 20 lira yeter. Ne kadar acı değil mi? Ve bu aslında gençlerimizin ne durumda olduğunun olacağının açık bir göstergesi. Farkındalık yaratmak gerekli. Planı birlikte yapıp interaktif bir şekilde çok hızlı hareket etmeliyiz."

Bir annenin feryadı: ''Sizden yardım bekliyorum''

Panelde madde bağımlısı bir gencin annesi de yaşadıklarını, "16 senedir çabalıyoruz. O zamandan bu zamana çekiyoruz. Evi köyü terk ettik. O geldi, ben gelemedim peşinden. Alıyor, geliyor evde içiyor yanımızda. Mecburum. Buluyorum, buluşturuyorum o parayı veriyorum. Vermek zorundayım. Ben yardım istiyorum. Ne olur... Herkesin kapısına gittim. Gitmedik kapı bırakmadım 16 senedir. Benim oğlum tedaviyi kendi kabul etmiyor. Ben sizden yardım bekliyorum çocuğum için" cümleleriyle dile getirdi.