Mamak'ta Alacak Meselesinden Çıkan Kavgada Bir Kişi Hayatını Kaybetti Mamak'ta Alacak Meselesinden Çıkan Kavgada Bir Kişi Hayatını Kaybetti

Mamak Belediyesi, Çağdaş Türk Edebiyatı’nın yaklaşık yüz yıllık geçmişi içinde yarattığı değerlere günümüzde de sahip çıkıyor. Nazım Hikmet, Sait Faik Abasıyanık, Sebahattin Ali, Orhan Kemal, Yaşar Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi usta kalemlerin önemli eserlerinden seçki yaparak, eserleri  “Çağdaş Türk Edebiyatı Dizisi Tek Kişilik Oyunlar” adlı projeyle sahneye taşıyor. Proje kapsamında ilk olarak Nazım Hikmet’in “Ferhat İle Şirin” adlı oyunu Mamak’ta tiyatro severlerin karşısına çıkıyor.


Nazım Hikmet’in yazdığı oyunun yönetmenliğini Mamak Belediyesi Tiyatro Yönetmeni Kenan Olpak üstlendi. Oyunculuğunu da yine Yönetmen Olpak’ın yaptığı oyun, 11 Temmuz Perşembe günü Musiki Muallim Mektebi Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyirciye ulaşacak.


Nazım Hikmet’in yazdığı Ferhat İle Şirin’in konusu şöyle; ’’Arzen kentinin kadın hükümdarı Mehmene Bânu, kız kardeşi Şirin için bir köşk yaptırmıştır. Köşkü süsleme işini o yörenin en usta süslemecisi (nakkaş) Ferhat’a verirler. Ferhat, çalışırken Şirin’i görür ve ona âşık olur. Mehmene Bânu da Ferhat’ı sevmektedir. Bu nedenle Şirin’le evlenmesini istemez, karşı çıkar. Bu arada halk susuzluktan hastalanmakta ve su olmadığı için ölümler olmaktadır. Tek damla su yoktur. Mehmene Banu, Ferhat ile Şirin’in aşkını bir şekilde kabul edeceğini bildirir. Eğer Ferhat bu dağı deler ve şehre suyu ulaştırırsa aralarından çekilecektir. Halkını susuzluktan kurtarmak için Ferhat’a halk da yardım etmektedir. Olay Ferhat ile Şirin’in aşkından çıkıp, köye su ulaştırmak için yaşam savaşına dönmüştür.